Gdy firma z branży logistycznej ma problem ze znalezieniem pracowników na rodzimym rynku, rozwiązaniem może być rozszerzenie poszukiwań o sąsiednie kraje – zwłaszcza Ukrainę i Białoruś. Od 1 czerwca 2025 roku zatrudnianie cudzoziemców odbywa się na nowych zasadach. Poznaj najważniejsze zmiany.
Co się zmieniło w zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025 roku?
Kluczową zmianą jest elektronizacja – zarówno legalizacja pobytu, jak i zatrudnianie cudzoziemców to sprawy, które pracodawca będzie mógł załatwić przez internet (za pośrednictwem portalu Praca.gov.pl). Wdrożenie takiego rozwiązania spowoduje, że formalności będą trwać krócej niż dotychczas – procedura związana z legalizacją pobytu i zatrudnianiem cudzoziemców będzie dla pracodawcy mniej uciążliwa niż w przeszłości.
Inne zmiany, jakie znalazły się w ustawie o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to:
- wymóg zawierania z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej – jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na umowę jedynie w języku obcym (zrozumiałym dla cudzoziemca), konieczne będzie jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego;
- możliwość skorzystania z przyspieszonej procedury (fast track) – ma ona zastosowanie m.in. w razie kontynuacji zatrudnienia u pracodawcy;
- zaostrzone sankcje – łamanie przepisów dotyczących legalizacji cudzoziemców w Polsce i ich zatrudniania jest karane surowiej niż dotychczas, gdyż grzywna wynosi od 3000 do 50 000 zł za każde stwierdzone naruszenie.
Jak wygląda legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce na nowych warunkach?
Od 1 czerwca 2025 roku legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce jest dużo łatwiejsza. Powodem jest likwidacja testu rynku pracy, który jeszcze do niedawna był obowiązkowy i wiązał się z formalnościami – jego przeprowadzenie było konieczne, aby możliwe było uzyskanie m.in. zezwolenia na pracę. Jednocześnie ustawodawca wprowadził inne rozwiązanie – stworzone zostaną listy zawodów deficytowych i nadwyżkowych (niedostępnych dla cudzoziemców).
Powyższe rozwiązanie ma dwa cele. Z jednej strony chodzi o dostosowanie przepisów do zmieniającego się rynku pracy – pracodawcy mają mieć możliwość szybkiego zatrudnienia pracowników. Z drugiej strony mowa też o ochronie miejsc pracy – gdyby sytuacja na rynku się pogorszyła, cudzoziemcom będzie trudniej zalegalizować pobyt i otrzymać legalne zatrudnienie.
Kto pomoże w procedurze legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemca?
Od wymogu zawierania z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej został przewidziany wyjątek. Pracodawca może również uniknąć współpracy z tłumaczem przysięgłym. Aby jednak nie popełnić kosztownych błędów lub nie ponosić zbędnych kosztów, warto rozważyć współpracę z firmą, która oferuje pomoc w zakresie zatrudniania cudzoziemców i legalizacji ich pobytu. Taką firmą jest Evotax, która swoje usługi kieruje do firm transportowych. Przewoźnicy mogą liczyć na:
- kompleksowe wsparcie w legalizacji pobytu cudzoziemca i zatrudnianiu cudzoziemców,
- naliczanie wynagrodzeń kierowców (w tym cudzoziemców),
- reprezentację firmy przed urzędami.
Z perspektywy przedsiębiorców, którzy zatrudniają cudzoziemców, atutem firmy Evotax może być również obsługa w różnych językach – nie tylko polskim, ale również m.in. ukraińskim i białoruskim.
Czytaj też: Co to jest HR i czym zajmuje się dział HR?
Dodaj komentarz