Legalizacja pobytu i zatrudnianie cudzoziemców – co musi wiedzieć pracodawca?

zatrudnianie cudzoziemców

Gdy firma z branży logistycznej ma problem ze znalezieniem pracowników na rodzimym rynku, rozwiązaniem może być rozszerzenie poszukiwań o sąsiednie kraje – zwłaszcza Ukrainę i Białoruś. Od 1 czerwca 2025 roku zatrudnianie cudzoziemców odbywa się na nowych zasadach. Poznaj najważniejsze zmiany.

Co się zmieniło w zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025 roku?

Kluczową zmianą jest elektronizacja – zarówno legalizacja pobytu, jak i zatrudnianie cudzoziemców to sprawy, które pracodawca będzie mógł załatwić przez internet (za pośrednictwem portalu Praca.gov.pl). Wdrożenie takiego rozwiązania spowoduje, że formalności będą trwać krócej niż dotychczas – procedura związana z legalizacją pobytu i zatrudnianiem cudzoziemców będzie dla pracodawcy mniej uciążliwa niż w przeszłości.

Inne zmiany, jakie znalazły się w ustawie o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to:

  • wymóg zawierania z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej – jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na umowę jedynie w języku obcym (zrozumiałym dla cudzoziemca), konieczne będzie jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego;
  • możliwość skorzystania z przyspieszonej procedury (fast track) – ma ona zastosowanie m.in. w razie kontynuacji zatrudnienia u pracodawcy;
  • zaostrzone sankcje – łamanie przepisów dotyczących legalizacji cudzoziemców w Polsce i ich zatrudniania jest karane surowiej niż dotychczas, gdyż grzywna wynosi od 3000 do 50 000 zł za każde stwierdzone naruszenie.

Jak wygląda legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce na nowych warunkach?

Od 1 czerwca 2025 roku legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce jest dużo łatwiejsza. Powodem jest likwidacja testu rynku pracy, który jeszcze do niedawna był obowiązkowy i wiązał się z formalnościami – jego przeprowadzenie było konieczne, aby możliwe było uzyskanie m.in. zezwolenia na pracę. Jednocześnie ustawodawca wprowadził inne rozwiązanie – stworzone zostaną listy zawodów deficytowych i nadwyżkowych (niedostępnych dla cudzoziemców).

Powyższe rozwiązanie ma dwa cele. Z jednej strony chodzi o dostosowanie przepisów do zmieniającego się rynku pracy – pracodawcy mają mieć możliwość szybkiego zatrudnienia pracowników. Z drugiej strony mowa też o ochronie miejsc pracy – gdyby sytuacja na rynku się pogorszyła, cudzoziemcom będzie trudniej zalegalizować pobyt i otrzymać legalne zatrudnienie.

Kto pomoże w procedurze legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemca?

Od wymogu zawierania z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej został przewidziany wyjątek. Pracodawca może również uniknąć współpracy z tłumaczem przysięgłym. Aby jednak nie popełnić kosztownych błędów lub nie ponosić zbędnych kosztów, warto rozważyć współpracę z firmą, która oferuje pomoc w zakresie zatrudniania cudzoziemców i legalizacji ich pobytu. Taką firmą jest Evotax, która swoje usługi kieruje do firm transportowych. Przewoźnicy mogą liczyć na:

  • kompleksowe wsparcie w legalizacji pobytu cudzoziemca i zatrudnianiu cudzoziemców,
  • naliczanie wynagrodzeń kierowców (w tym cudzoziemców),
  • reprezentację firmy przed urzędami.

Z perspektywy przedsiębiorców, którzy zatrudniają cudzoziemców, atutem firmy Evotax może być również obsługa w różnych językach – nie tylko polskim, ale również m.in. ukraińskim i białoruskim.

Czytaj też: Co to jest HR i czym zajmuje się dział HR?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • zatrudnianie cudzoziemców

    Legalizacja pobytu i zatrudnianie cudzoziemców – co musi wiedzieć pracodawca?

    Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce wymaga wiedzy i ciągłego śledzenia przepisów, gdyż jest to dziedzina podlegająca częstym zmianom regulacji. Co musi wiedzieć pracodawca o zmianach?

  • Cyberzagrożenia

    Cyberzagrożenia w małych i średnich przedsiębiorstwach

    Poznaj najczęstsze cyberzagrożenia dotykające MŚP oraz sprawdź jakie rozwiązania techniczne i proceduralne mogę podnieść poziom cyberbezpieczeństwa w firmie.

  • Portfel RFID

    Portfel RFID – jak skutecznie chronić nasze pieniądze i dane?

    Portfel RFID pozwala zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa dla naszych kart płatniczych oraz elektronicznych dokumentów. Jak działa portfel RFID?

  • Jak uzyskać certyfikat ISO 9001?

    Jak uzyskać certyfikat ISO 9001?

    Dowiedz się jakie korzyści Twojej firmie może przynieść uzyskanie certyfikatu jakości ISO 9001 oraz jak krok po kroku wygląda proces certyfikacji.

  • Zestaw świec zapachowych

    Zestaw świec zapachowych na prezent – warto?

    Zestaw świec zapachowych może być dobrym pomysłem na prezent z wielu okazji. Urodziny, święta, parapetówka… W każdej z tych sytuacji świece uchodzą za elegancki i gustowny prezent.

  • encyklopedia zapachów "Jak pachnie...?" to przewodnik po świecie zapachów

    Encyklopedia zapachów: jak pachnie…? Najlepsze zapachy: top 10

    Zastanawiasz się czasami jak pachnie drzewo sandałowe? A może tuberoza lub róża damasceńska? Sprawdź najlepsze zapachy w naszym top 10 encyklopedii zapachów.