Nauka jest kluczowym elementem rozwoju dziecka. Nie zawsze musi być ona jednak związana z przyswajaniem wiedzy w nudny sposób. W przypadku maluchów wiele cennych informacji może zostać przekazane poprzez zabawę.

Dzieci podczas zabawy na podwórku

Zabawa jest nauką

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości na edukowanie dzieci. Zajęcia pozalekcyjne, korepetycje czy kółka zainteresowań to tylko niektóre z możliwości. Jednak w tym wszystkim nie warto zapominać o tym, jak wartościową i potrzebną rolę odgrywa zabawa.

Oczywiście, formy rozrywki mogą być różne. Oznacza to, że nie każda zabawa będzie równie wartościowa co inna. Niemniej jednak nie zawsze należy koncentrować się na tym, aby zawrzeć w każdej czynności jak najwięcej wiedzy. Czasami chodzi tylko i aż o przyjemne spędzenie przez dziecko czasu.

Korzyści edukacyjne płynące z zabawy mogą być jednak następujące:

  • Budowanie więzi rodzinnych – podczas wspólnego spędzania czasu możesz w pełni zaangażować się w kontakt ze swoim dzieckiem. Nie ma presji czy poczucia obowiązku, dzięki czemu przyswajanie pewnych informacji może być dla malucha prostsze.
  • Regeneracja dzięki zabawie – coraz więcej badań pokazuje, że dzieci, które bawią się pomiędzy lekcjami, są bardziej zaangażowane w naukę.
  • Lepsze interakcje społeczne – dzieci, które bawią się z rówieśnikami i rodzicami, są bardziej śmiałe, dzięki czemu poprawiają swoją komunikację z innymi.
  • Swobodna zabawa – dzieci mogą uczyć się funkcjonowania w grupie, kreatywności, dzielenia się swoimi pomysłami, ale również negocjowania czy rozwiązywania konfliktów.

Jak działają interaktywne maty edukacyjne?

Mata edukacyjna ma na celu integrację zabawy z nauką. Przedmiot bazuje na wykorzystywaniu różnorodnych bodźców, takich jak dźwięk, ruch, dotyk czy światło. Te zabawki przeznaczone dla najmłodszych zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maluch mógł w łatwy sposób przyswajać informacje.

Niemowlak może korzystać z wielofunkcyjnych gadżetów, które wpłyną na jego czynności motoryczne, pamięć czy kojarzenie dźwięków. Warto podkreślić, że interaktywne maty edukacyjne są zwykle dostosowane do różnych grup wiekowych i stopni zaawansowania, co pozwala na wszechstronny rozwój dziecka, zarówno pod względem fizycznym, jak i poznawczym. Dzięki nim nauka staje się przyjemną przygodą, a maluchy mają możliwość zdobywania wiedzy w angażujący sposób.

Jak zaangażować dziecko do nauki?

Przede wszystkim nauka nie powinna kojarzyć się dziecku z przykrym obowiązkiem. Warto już od najmłodszych lat wskazywać na możliwości, jakie otrzymuje się wraz z postępami w edukacji. Zmuszanie do pewnych rzeczy na siłę może przynieść odwrotny skutek, sprawiając, że dziecko będzie negatywnie podchodzić do kwestii związanych z nauką.

Właśnie dlatego zabawa jest tak ważna. Przede wszystkim ma być ona przyjemnością, która dodatkowo przekaże maluchowi pewne informacje lub poprawi jego interakcje społeczne. Pamiętaj również o tym, że samodzielne zdobywanie wiedzy daje dzieciom wiele satysfakcji. Stąd też ich naturalna ciekawość, skłonność do eksperymentowania czy zadawania pytań.

Ważna rola rodzica

W tym wszystkim istotną rolę odgrywają rodzice. Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że dziecko naśladuje nas znacznie częściej, niż się tego spodziewamy. Dotyczy to również kwestii związanych z edukacją. Jeśli będziesz towarzyszyć maluchowi w zabawie, wskazywać mu, jakich rzeczy się właśnie nauczył, to możesz w ten sposób zwiększyć jego zaangażowanie.

Warto również wspierać naturalną ciekawość dziecka. Nakłaniać go do zadawania sobie różnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Tak samo ważne jest pokazywanie mu kreatywnych zabaw. Można zostawić je jedynie ze smartfonem lub posadzić przed telewizorem, jednak w takiej sytuacji nie będzie ono miało potrzeby zdobywania wiedzy.

Zabawa jest bardziej wartościowo, niż pierwotnie mogłoby się wydawać. Oprócz walorów rozrywkowych często pełni ona także funkcję edukacyjną, a do tego sprzyja budowaniu więzi rodzinnych. Właśnie dlatego warto przyjrzeć jej się nieco bliżej!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. zdecydowanie lepiej jest uczyć przez zabawę, a nie przez płacz jak próbują niektórzy rodzice i nauczyciele 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *