Wybierając się na szlak, należy wyposażyć się w odpowiednią odzież oraz obuwie trekkingowe. Umożliwią one pokonywanie kolejnych kilometrów bez ryzyka kontuzji, odczuwając komfort chodzenia. Kluczem do sukcesu jest jednak dobór wysokiej jakości obuwia o właściwych parametrach. Czym się kierować, kupując buty trekkingowe?

Wybór butów trekkingowych – najważniejsze parametry

Chcąc wędrować po górach o każdej porze roku, będziemy potrzebowali aż dwóch par obuwia – na zimę oraz na lato. Trudno bowiem znaleźć idealne buty trekkingowe damskie, które sprawdziłyby się zarówno w czasie mrozów, jak i upałów. Parametry poszczególnych par będą nieco inne, mając na uwadze oczywiście warunki pogodowe. Buty trekkingowe zimowe:

  • powinny być wykonane z materiałów syntetycznych – są lżejsze niż obuwie skórzane, a tak samo dobrze chronią przed wodą, wilgocią czy wiatrem,
  • powinny posiadać membranę – zapewnia ona nieprzemakalność oraz przewiewność,
  • muszą posiadać wysoką cholewkę – zapewnia ona lepszą stabilizację oraz pozwala zachować komfort cieplny,
  • muszą posiadać solidny bieżnik – zapewni on lepszą przyczepność do podłoża.

Tymczasem letnie trekkingi:

  • mogą być wykonane ze skóry bądź z materiałów syntetycznych,
  • nie powinny posiadać membrany,
  • mogą mieć niższą cholewkę, jednak dla początkujących lepiej sprawdzi się cholewka wysoka, zapewniając odpowiednią stabilizację,
  • powinny posiadać solidny bieżnik, ale nie musi być on tak agresywny, jak w przypadku butów zimowych.

Wygoda i dobre zabezpieczenie na szlaku

Buty trekkingowe męskie i damskie muszą z jednej strony odpowiednio zabezpieczać stopę, z drugiej strony być po prostu wygodne – liczy się bowiem komfort chodzenia. Kupując je, musimy zwrócić uwagę na wiele poszczególnych parametrów, przy czym każdy z nich jest niezwykle istotny. Buty trekkingowe zimowe najczęściej zakładamy również wczesną wiosną oraz jesienią, natomiast modele letnie zarezerwowane są na cieplejsze dni. Nie istnieje jeden uniwersalny model na każdą porę roku, jednak w przypadku, gdy górskie szlaki przemierzamy wyłącznie w czasie sprzyjającej pogody, możemy poprzestać na zakupie wyłącznie butów letnich. Z czasem ocenimy, czy zimowe również nie będą nam potrzebne.

Jak kupować buty trekkingowe?

Kupowanie butów trekkingowych to prawdziwa sztuka – chcąc wybrać odpowiedni model, musimy udać się do sklepu o właściwej porze. Buty te mierzymy zawsze wtedy, gdy stopa jest zmęczona, a więc po południu lub wieczorem. Wszystko dlatego, że w czasie wędrówki po górach stopy również spuchną, zwiększając swoją objętość. Jeśli zamawiamy trekkingi w sklepie internetowym, przymierzmy je dopiero wieczorem, gdy nasza stopa się zmęczy. Dobrze mieć wtedy na sobie skarpety trekkingowe, które również zakładamy na szlak. Mając na sobie buty trekkingowe, spróbujmy układać stopę w różnych pozycjach, stawać na palcach albo nawet chodzić po schodach. Oczywiście, nie należy nadmiernie eksploatować obuwia – skupiamy się na sprawdzeniu, czy spełniają one wymagania stawiane butom przeznaczonym do wędrówek górskich oraz czy po prostu, czujemy się w nich komfortowo. Pamiętajmy, że buty trekkingowe muszą być dobrze dobrane do naszej stopy – nie mogą uwierać, cisnąć ani pozostawać lekko luźne. Dobre dopasowanie zapewnia komfort chodzenia, a także zwiększa poziom bezpieczeństwa podczas górskich wędrówek. 

Czytaj też: Jesienny trekking w Dolomitach – jak się przygotować?

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. jakie trasy trekkingowe w Polsce polecacie? Dla kogoś kto po płaskim nie lubi oczywiście 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *