Podróże są często niemałym wyzwaniem dla osób cierpiących na alergie. Nie chodzi tylko i wyłącznie o alergeny w danym miejscu, które mogą wywołać niebezpieczne reakcje. Kwestia dotyczy także zachowania odpowiednich praktyk, które pozwolą minimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii. To także sposoby, które pozwalają radzić sobie z nimi, kiedy dadzą o sobie znać. Odpowiednie przygotowanie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów niemal do zera. Zobacz, jak to zrobić!
1. Planuj z wyprzedzeniem
Dowiedz się jeszcze przed podróżą, jakie powszechne alergeny obecne są w miejscu, do którego się udajesz. Sprawdź prognozy dotyczące pylenia poszczególnych roślin, na które jesteś uczulony. Unikniesz obecności pyłków lub innych alergenów środowiskowych w powietrzu i oszczędzisz sobie wielu nieprzyjemności. Skonsultuj się także z lekarzem, aby dostosować leczenie alergiczne lub zaopatrzyć się w dodatkowe preparaty na czas podróży. Na przykład preparaty antyhistaminowe, które znajdziesz w aptece Nowa Farmacja – skuteczne i bezpieczne do użytku podczas podróży.
2. Wybierz odpowiednie miejsce zakwaterowania
Rezerwując hotel, upewnij się, że jest on przyjazny dla alergików. Niektóre hotele oferują pokoje przystosowane do potrzeb osób z alergiami. To pokoje z filtrami powietrza i hipoalergiczną pościelą, niealergicznym mydłem czy innymi dodatkowymi udogodnieniami. Zadzwoń do hotelu, aby dowiedzieć się, czy jest wyposażony w pokoje tego typu i zawczasu je zabookować – alergie dotykają milionów ludzi na całym świecie. Nie inaczej jest na wakacjach czy w podróży.
3. Spakuj się mądrze!
Zabierz ze sobą odpowiednie środki zaradcze, takie jak preparaty antyhistaminowe, inhalatory, a także – ewentualnie – własną pościel lub ochraniacze na materac. Cierpisz na alergię pokarmową? Rozważ zabranie ze sobą produktów spożywczych o długim terminie spożycia, które cię nie uczulą. Zadbasz wtedy o swój komfort psychiczny, a jeśli na miejscu nie znajdziesz odpowiednich dla siebie posiłków, skorzystasz ze swoich zapasów.
4. Dbaj o higienę podczas podróży
Podróżujesz samolotem lub innym środkiem publicznego transportu? Używaj chusteczek dezynfekujących, aby oczyścić powierzchnie, z których będziesz korzystał. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że stoliki składane, siedzenia czy podłokietniki są często nie tylko siedliskiem wielu mikroorganizmów przenoszonych z człowieka na człowieka. To także miejsca, w których zalega mnóstwo przeróżnych alergenów, które warto zneutralizować zawczasu! W przypadku, gdy mierzysz się przede wszystkim z alergenami obecnymi w powietrzu, zabieraj ze sobą maseczkę. Ten rodzaj ochrony może wydawać się nadmierny, jednak w czasach postpandemicznych nie jest niczym szczególnym.
5. Unikaj podróżowania w szczycie sezonu alergicznego
Jeśli to możliwe, planuj podróże w okresach, kiedy poziom alergenów w miejscu, do którego się udajesz, jest najniższy. Unikanie podróży w niebezpiecznym dla alergika czasie, kiedy w danym regionie występują wysokie stężenia pyłków czy innych alergenów, pozwoli ci znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia objawów alergicznych. Chcesz odwiedzić miejsce, które jest najpiękniejsze właśnie w tym trudnym dla ciebie okresie? Musisz zaopatrzyć się i regularnie zażywać preparaty antyhistaminowe czy stosować maść na uczulenie skórne!
Alergik w podróży z pewnością ma przed sobą nie lada wyzwanie. Nie zapominaj jednak, że odpowiednie przygotowanie i wykorzystanie skutecznych preparatów antyhistaminowych pozwoli ci cieszyć się wymarzonymi wakacjami w bezpieczny sposób. Nie wykluczaj się z podróżowania – zadbaj o alergię kompleksowo, a przeżyjesz niezapomniane chwile bez łzawiących oczu, kataru siennego, podrażnień skórnych i innych nieprzyjemności!
Dodaj komentarz