Zastanawiasz się jakie miasto lub miasta oferują najwyższy poziom życia? Sprawdź, które z nich wypadły najlepiej w trzech niezależnych rankingach ukierunkowanych na ocenę jakości miejskiego życia.

Co składa się na jakość życia w mieście?

Jakość życia w mieście to pojęcie wielowymiarowe i składa się na nią wiele czynników, które wpływają na ogólny komfort i dobre samopoczucie mieszkańców. Zanim przejdziemy do sprawdzenia, które miasta radzą sobie najlepiej w rankingach jakości miejskiego życia warto poznać listę czynników, które często są uwzględniane w badaniach jakości życia w mieście.

 • Infrastruktura i transport – jakość dróg, transport publiczny, ilość i jakość dróg rowerowych, systemy zasilania w wodę i kanalizację.
 • Opieka zdrowotna – dostępność i jakość opieki medycznej, liczba szpitali i klinik.
 • Kultura i rozrywka – liczba muzeów, teatrów, kina, klubów, parków i innych miejsc rekreacyjnych.
 • Edukacja – jakość systemu edukacyjnego, liczba i jakość szkół, uczelni i instytucji naukowych.
 • Bezpieczeństwo – poziom przestępczości, obecność służb porządkowych i ochrony cywilnej.
 • Warunki mieszkaniowe – dostępność mieszkań, koszty wynajmu i kupna, standard mieszkań.
 • Środowisko – czystość powietrza i wody, jakość zieleni miejskiej.
 • Równość społeczna – stopień nierówności społecznych, wsparcie dla mniejszości etnicznych i kulturowych.
 • Życie społeczne – jakość życia społecznego, liczba i jakość inicjatyw społecznych i kulturalnych.
 • Praca i biznes – poziom bezrobocia, dostępność miejsc pracy, wsparcie dla przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego.

Ocena jakości życia w mieście może być subiektywna i zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań mieszkańców, ale powyższe czynniki często są brane pod uwagę w badaniach jakości życia w mieście. Oczywiście każdy ranking różni się doborem badanych czynników, ich wagą w ogólnej ocenie oraz źródłami danych, na podstawie których przeprowadzona została ocena.

Najlepsze miasta świata według rankingów

Istnieje wiele rankingów miast pod względem jakości życia, a ich wyniki mogą się różnić w zależności od kryteriów, na których opierają się badania. Miasta, które znalazły się w rankingach zmieniają się również pozycjami w zależności od roku, w którym przygotowany został ranking. Jest to tym częstsze im częściej zachodzą w gospodarce duże zmiany. Nie każde miasto, a nawet kraj równie dobrze radzą sobie z kryzysami ekonomicznymi czy wysoką inflacją. Poniżej przedstawiam kilka rankingów, w których różne miasta pojawiają się na czołowych miejscach.

Ranking Mercer:

Mercer to firma konsultingowa zajmująca się badaniem jakości życia na świecie. W swoim najnowszym rankingu, opublikowanym w 2021 roku, pierwsze trzy miejsca zajęły:

 1. Wiedeń, Austria
 2. Zurych, Szwajcaria
 3. Auckland, Nowa Zelandia

Ranking Numbeo:

Numbeo to strona internetowa, na której można porównywać koszty życia oraz jakość życia w różnych miastach na świecie. Według ich rankingu, opublikowanego w marcu 2023 roku, pierwsze trzy miejsca zajęły:

 1. Adelajda, Australia
 2. Wellington, Nowa Zelandia
 3. Canberra, Australia

Ranking The Economist Intelligence Unit:

The Economist Intelligence Unit to firma zajmująca się badaniem jakości życia, przeprowadzając m.in. badania na temat infrastruktury, edukacji, opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa. Według ich rankingu, opublikowanego w 2021 roku, pierwsze trzy miejsca zajęły:

 1. Auckland, Nowa Zelandia
 2. Osaka, Japonia
 3. Adelajda, Australia

Warto jednak pamiętać, że rankingi te opierają się na różnych kryteriach i metodykach badawczych, dlatego ich wyniki mogą się różnić. Analiza wyników trzech przytoczonych rankingów pokazuje jednak, że o miano najlepszego miasta do życia rywalizuje dosyć ograniczona liczna miast. Są to zwłaszcza miasta położone w Nowej Zelandii (Auckland, Wellington), Australii (Adelajda, Canberra), a także miasta japońskie (zwłaszcza Osaka) oraz austriackie (Wiedeń) oraz szwajcarskie (Zurych). Zbliżone wyniki uzyskiwane w rankingach przygotowanych przez różne podmioty wskazują, że musi kryć się w nich sporo prawdy!

Przeczytaj też: Najlepsze plaże Meksyku!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *