Buty trekkingowe – czym kierować się podczas zakupu?

Buty trekkingowe

Wybierając się na szlak, należy wyposażyć się w odpowiednią odzież oraz obuwie trekkingowe. Umożliwią one pokonywanie kolejnych kilometrów bez ryzyka kontuzji, odczuwając komfort chodzenia. Kluczem do sukcesu jest jednak dobór wysokiej jakości obuwia o właściwych parametrach. Czym się kierować, kupując buty trekkingowe?

Wybór butów trekkingowych – najważniejsze parametry

Chcąc wędrować po górach o każdej porze roku, będziemy potrzebowali aż dwóch par obuwia – na zimę oraz na lato. Trudno bowiem znaleźć idealne buty trekkingowe damskie, które sprawdziłyby się zarówno w czasie mrozów, jak i upałów. Parametry poszczególnych par będą nieco inne, mając na uwadze oczywiście warunki pogodowe. Buty trekkingowe zimowe:

  • powinny być wykonane z materiałów syntetycznych – są lżejsze niż obuwie skórzane, a tak samo dobrze chronią przed wodą, wilgocią czy wiatrem,
  • powinny posiadać membranę – zapewnia ona nieprzemakalność oraz przewiewność,
  • muszą posiadać wysoką cholewkę – zapewnia ona lepszą stabilizację oraz pozwala zachować komfort cieplny,
  • muszą posiadać solidny bieżnik – zapewni on lepszą przyczepność do podłoża.

Tymczasem letnie trekkingi:

  • mogą być wykonane ze skóry bądź z materiałów syntetycznych,
  • nie powinny posiadać membrany,
  • mogą mieć niższą cholewkę, jednak dla początkujących lepiej sprawdzi się cholewka wysoka, zapewniając odpowiednią stabilizację,
  • powinny posiadać solidny bieżnik, ale nie musi być on tak agresywny, jak w przypadku butów zimowych.

Wygoda i dobre zabezpieczenie na szlaku

Buty trekkingowe męskie i damskie muszą z jednej strony odpowiednio zabezpieczać stopę, z drugiej strony być po prostu wygodne – liczy się bowiem komfort chodzenia. Kupując je, musimy zwrócić uwagę na wiele poszczególnych parametrów, przy czym każdy z nich jest niezwykle istotny. Buty trekkingowe zimowe najczęściej zakładamy również wczesną wiosną oraz jesienią, natomiast modele letnie zarezerwowane są na cieplejsze dni. Nie istnieje jeden uniwersalny model na każdą porę roku, jednak w przypadku, gdy górskie szlaki przemierzamy wyłącznie w czasie sprzyjającej pogody, możemy poprzestać na zakupie wyłącznie butów letnich. Z czasem ocenimy, czy zimowe również nie będą nam potrzebne.

Jak kupować buty trekkingowe?

Kupowanie butów trekkingowych to prawdziwa sztuka – chcąc wybrać odpowiedni model, musimy udać się do sklepu o właściwej porze. Buty te mierzymy zawsze wtedy, gdy stopa jest zmęczona, a więc po południu lub wieczorem. Wszystko dlatego, że w czasie wędrówki po górach stopy również spuchną, zwiększając swoją objętość. Jeśli zamawiamy trekkingi w sklepie internetowym, przymierzmy je dopiero wieczorem, gdy nasza stopa się zmęczy. Dobrze mieć wtedy na sobie skarpety trekkingowe, które również zakładamy na szlak. Mając na sobie buty trekkingowe, spróbujmy układać stopę w różnych pozycjach, stawać na palcach albo nawet chodzić po schodach. Oczywiście, nie należy nadmiernie eksploatować obuwia – skupiamy się na sprawdzeniu, czy spełniają one wymagania stawiane butom przeznaczonym do wędrówek górskich oraz czy po prostu, czujemy się w nich komfortowo. Pamiętajmy, że buty trekkingowe muszą być dobrze dobrane do naszej stopy – nie mogą uwierać, cisnąć ani pozostawać lekko luźne. Dobre dopasowanie zapewnia komfort chodzenia, a także zwiększa poziom bezpieczeństwa podczas górskich wędrówek. 

Czytaj też: Jesienny trekking w Dolomitach – jak się przygotować?

Jedna odpowiedź do „Buty trekkingowe – czym kierować się podczas zakupu?”

  1. Awatar Arek
    Arek

    jakie trasy trekkingowe w Polsce polecacie? Dla kogoś kto po płaskim nie lubi oczywiście 🙂

  • Zespół w trackie prezentacji multimedialnej

    Prezentacja multimedialna: jak stworzyć dobrą prezentację multimedialną?

    Sprawdź co to jest prezentacja multimedialna oraz jak przygotować prezentację multimedialną, która przyciągnie uwagę odbiorców i skutecznie przekaże treść.

  • Cyberzagrożenia

    Cyberzagrożenia w małych i średnich przedsiębiorstwach

    Poznaj najczęstsze cyberzagrożenia dotykające MŚP oraz sprawdź jakie rozwiązania techniczne i proceduralne mogę podnieść poziom cyberbezpieczeństwa w firmie.

  • Portfel RFID

    Portfel RFID – jak skutecznie chronić nasze pieniądze i dane?

    Portfel RFID pozwala zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa dla naszych kart płatniczych oraz elektronicznych dokumentów. Jak działa portfel RFID?

  • Sekwoje w Parku Narodowym Sekwoi

    Parki narodowe w Kalifornii, które koniecznie trzeba odwiedzić (TOP 9)!

    Poznaj naszą listę 9 najlepszych parków w Kalifornii, które każdy powinien odwiedzić! Od strzelistych gór po rozgrzaną pustynię, oto najlepsze parki narodowe w Kalifornii!

  • zapachy do samochodu

    Zapachy do samochodu, z którymi podróż stanie się przyjemniejsza

    Zapachy do samochodu mają prawdziwą moc. Mogą dodawać energii, uspakajać oraz poprawiać koncentrację. Po jakie zapachy do samochodu warto sięgnąć i w jakiej formie?

  • faktoring odwrócony, znany też jako faktoring odwrotny

    Faktoring odwrotny jako narzędzie minimalizacji ryzyka płynnościowego w sektorze MŚP

    Utrzymanie płynności finansowej to jedno z wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami. Faktoring odwrotny może być pomocnym narzędziem pozwalającym na elastyczne finansowanie działałalności.